Извикаха ни за ремонт на канализационни шахти в Дружба 1, София.
Периодично отпушваме канализацията на този блок, тъй като има сплескване на тръбата, точно при преминаването през основите на блока.
Ремонта на тази тръба ще е доста труден, тъй като няма откъде да се копае, за да се достигне до тръбата. Още при едно от първите ни посещения на този адрес, забелязахме, че двете шахти на двата входа са за ремонт, тъй като при строежа не са изградени нито бермата, нито кюнето.
Това води до натрупване на боклуци в шахтата, които не могат да се оттичат към уличната канализация.
Дойде време, да извършим ремонт на шахтите, тоест да изградим кюнето и да оформим бермата. Започнахме от по-трудната шахта – общата за двата входа, където се събират канализационните тръби от двата входа. Тя беше по-трудната част, поради наличието на две входящи тръби и една изходяща тръба.
След като изградихме и подмазахме основите на шахтата, и оформихме кюнето, шахтата беше приключена.
Втората шахта беше по-лесна за ремонт, но тя задържа по-високо ниво на водата.
Със зидария оформихме кюнето на шахтата и подмазахме бермата.
При така направеният ремонт на двете шахти, вече няма как да се събират отпадъци и боклуци в шахтите, а всичко ще се оттича и ще върви към уличната канализация.
При бума на строежа в София, много строителни фирми, наемаха фирми подизпълнители, които да им изграждат канализацията, като главен фактор при избора на подизпълнител може би е била цената, и тези фирми подизпълнители изграждаха такива некачествени шахти.
В София има доста шахти, които са изградени по този начин и проблемите там не са малко. Направихме тези снимки, за да се види, как изглежда шахтата преди ремонта и как трябва да бъде, след ремонта.
*Забележка: кюне се наричат улеите, по които тече водата в шахтата – тоест това са канализационните тръби, които влизат в шахтата, чиято горна част е отрязана. А берма се нарича дъното на шахтата.