Преди да установим нуждата от ремонт на дъждовната канализация, трябваше да отпушим действащата тръба на решетката за отводняване на дъждовната вода. Тръбата, през която изтичаше дъждовната вода от отводнителната решетка в канализацията, минаваше откъм сградата. След като се опитахме да отпушим тръбата, установихме, че има счупване на тръбата. За да се ремонтира се налагаше да бъдат разбити няколко плочки и плоча, намиращи се пред жилището, което беше от дясната страна на входа, на блока. За да не се кърти там, предложихме решетката да я превключим директно към канализационната шахта, намираща се на няколко метра по-надолу от отводнителната решетка.
Заради счупването на тръбата, при дъжд, в мазетата под входа е прониквала вода, точно там, от където минава тръбата на отводнителната решетка.
Живущите се съгласиха с нашето предложение, а именно да превключим решетката директно към канализационната шахта, за да не се стича никаква вода към сградата. Трябваше да изкъртим от канализационната шахта до отводнителната решетка, улей с достатъчна ширина, че да може да положим свързващата тръба
Понеже решетката беше направена с наклон към сградата и там в дъното беше отводнителната тръба, монтирахме една фасонна част в тръбата, и отгоре я затапихме с капачка. След което заляхме с бетон решетката, в частта и откъм блока, така че да обърнем наклона от такъв водещ към сградата, на такъв който води водата към средата на отводнителната решетка, именно там където щяхме да положим новата отводнителна тръба. Постарахме се с нивелира, да видим докъде ще стига нивото на водата преди да потече в тръбата, за да може да измажем всякакви дупки и над това ниво на отводнителната решетка, за да не върви никаква вода към сградата. След това преминахме към изкъртването на улея, в който да положим свързващата тръба между решетката и шахтата.
Започнахме къртенето от към канализационната шахта в посока нагоре към решетката за оттичане на дъждовната вода. Нужно беше, да изкъртим по възможност толкова, че да влезе тръбата.
Плочата, която къртехме имаше арматура, която трябваше да изрязваме, но само от едната страна, така, че когато положим тръбата, да извием арматурата обратно в улея, за да хване добре бетона. Кръстосвахме арматурата, тоест ако една арматура сме я рязали отляво, и я извивахме нагоре, то следващата я режехме отдясно и я извивахме нагоре. Това правихме с цел арматурата да може да се застъпи при връщането и обратно в улея, тоест да си върне първоначалното положение, след полагането на тръбата.
Имахме си компания, която следеше с интерес по време на къртенето 🙂
След като разкъртихме плочата, пробихме дупка между улея и решетката, през която тръбата да влезе в отводнителната решетка.
След това положихме тръбата в улея и я вкарахме през пробития отвор водещ към решетката.
Засипахме вече положената тръба, първо със слой почва, а върху този слой, с изкъртеното от плочата.
След това извихме арматурата, така че да си влезне в улея.
За частта от тръбата, която влиза в канализационната шахта се постарахме, така да изкъртим отвора, че тръбата да влиза отвесно, тоест да сочи надолу към шахтата, за да бие директно върху кюнето, а да не облива стените.
Преди бетонирването намокрихме добре целият разкъртен участък, за да може бетона да хване добре.
Два дни след като бетонирахме валя доста дъжд, заради което се свързахме с нашите клиенти, за да ги попитаме, дали долу в мазето е текла вода през стената, и те ни отговориха, че всичко е сухо.
Ремонт на канализация за дъждовна вода в София – ВИДЕО